START ORDERS FOR GENESEE INVITATIONAL 6.0 EVENTS

 

 

Event 07 - Beginner Compulsory Spins

    1    Aurora Ives, Clayton FSC

 

Event 08 - High Beginner Compulsory Spins

    1    Olivia Bradley, Camillus FSC

    2    Ella Dempsey, Westminster FSC of Erie

 

Event 09 - Intermediate Compulsory Spins

    1    Isabelle Woodward, Cortland FSC

    2    Annabelle McKenzie, The SC of New York

 

Event 10 - Adult Bronze Compulsory Spins

    1    Katriana Raimondi, Skaneateles FSC

 

Event 11 - Preliminary Compulsory Spins

    1    Summer Chapman, Charter Oak FSC

    2    Ryann Kretow, The SC of New York

    3    Elsa Hofmeister, Thomas Creek FSC

    4    Madeline Keleher, SC of Central NY

    5    Kate Middlemiss, SC of Central NY

    6    Skater Withdrawn

    7    Raegan Barrett, Potsdam FSC

 

Event 12 - Pre-Juvenile Compulsory Spins

    1    Peyton Burns, Cortland FSC

    2    Lexi Haselkorn, Cortland FSC

 

Event 13 - Juvenile/Open Juvenile Compulsory Spins

    1    Lilyann Hewitt, The SC of New York

    2    Kaleigh LeVick, Cortland FSC

    3    Dillynn Grant, Potsdam FSC

    4    Isabella Segarra, Genesee FSC

    5    Autumn Masuk, Potsdam FSC

 

Event 14 - Compete USA Elements-Basic 1

    1    Ziyi Cao, Genesee FSC

    2    Lys Alcaine, Cortland FSC

    3    Charlotte Maddison, SC of Central NY

 

Event 15 - Compete USA Elements-Basic 2

    1    Ellie Paulis, Genesee FSC

    2   skater withdrawn

    3    Carrie Huang, SC of Central NY

    4    Brooke Carew, SC of Central NY

 

Event 16 - Compete USA Elements-Basic 3

    1    Kaitlyn Kleckner, Individual Member

    2    skater withdrawn

    3    Rebecca McGraw, SC of Central NY

    4    Madeline Bates, Saratoga Springs FSC

 

Event 17 - Compete USA Elements-Basic 4

    1    Charlotte Callahan, Genesee FSC

    2    Madalyn Proper, Westminster FSC of Erie

   3   Theodora Konwinski 
 

 

Event 18 - Compete USA Elements-Basic 5

    1    Hailey LaPlante, Potsdam FSC

    2    Elliott Kretow, The SC of New York

    3    Lincoln Woodward, Cortland FSC

 

Event 19 - Compete USA Program-Pre-Free Skate

    1    William Pardee, Genesee FSC

 

Event 20 - Compete USA Program-Free Skate 1

    1    Margaret Pardee, Genesee FSC

    2    Amy Ma, SC of Central NY

 

Event 21 - Beginner Compulsory Jumps

    1    Madison Swingle, Genesee FSC

    2    Hailey LaPlante, Potsdam FSC

 

Event 22 - High Beginner Compulsory Jumps

    1    Ella Dempsey, Westminster FSC of Erie

    2    Avriana Ostrom, Jamestown SC

    3    Olivia Bradley, Camillus FSC

    4    Elizabeth Oddo, Thomas Creek FSC

    5    Lauren Champion, Ithaca FSA

 

Event 23 - Preliminary Compulsory Jumps

    1    Severine Alcaine, Cortland FSC

    2    Madeline Keleher, SC of Central NY

    3    Lee Reddington, Genesee FSC

    4    Ryann Kretow, The SC of New York

    5    Summer Chapman, Charter Oak FSC

    6    Elsa Hofmeister, Thomas Creek FSC

 

Event 24 - Pre-Preliminary Compulsory Jumps

    1    Samantha Clark, Thomas Creek FSC

    2    Aliya Saunders, Genesee FSC

    3    Clarissa Hren, Jamestown SC

    4    Mary Kate Matteson, Thomas Creek FSC

 

Event 25 - Pre-Juvenile Compulsory Jumps

    1    Lyla Van Bortel, Thomas Creek FSC

    2    Lauren Anderson, Jamestown SC

    3    Skater Withdrawn

 

Event 26 - Juvenile/Open Juvenile Compulsory Jumps

    1    Autumn Masuk, Potsdam FSC

    2    Lilyann Hewitt, The SC of New York

    3    Isabella Segarra, Genesee FSC

    4    Nathaniel Menia, Hudson-Mohawk FSC

    5    Dillynn Grant, Potsdam FSC

 

Event 27 - Adult Bronze Compulsory Jumps

    1    Katriana Raimondi, Skaneateles FSC

 

 

Event 28 - Compete USA Program - Basic 1

    1    Lys Alcaine, Cortland FSC

    2    Brooke Carew, SC of Central NY

    3    Charlotte Maddison, SC of Central NY

 

Event 29 - Compete USA Program - Basic 2

    1    Carrie Huang, SC of Central NY

    2   skater withdrawn

 

Event 30 - Compete USA Program - Basic 3

    1    skater withdrawn

    2    Rebecca McGraw, SC of Central NY

    3    Madeline Bates, Saratoga Springs FSC

 

Event 31 - Compete USA Program - Basic 4

    1    Charlotte Callahan, Genesee FSC

    2    Lilly Giles, Webster Skating School

 

Event 32 - Compete USA Program - Basic 5

    1    Elliott Kretow, The SC of New York

 

Event 33 - Compete USA Program - Basic 6

    1    Carley Bruder, Thomas Creek FSC

 

Event 34 - Excel Beginner Compulsory Moves

    1    Aurora Ives, Clayton FSC

    2   Lauren Champion, Ithaca FSA

Event 35 - Excel High Beginner Compulsory Moves

    1    Ella Dempsey, Westminster FSC of Erie

    2    Caitlyn Newhook, Thomas Creek FSC

 

Event 36 - Excel Pre-Preliminary Compulsory Moves

    1    Severine Alcaine, Cortland FSC

    2    Brynlee Starritt, Clayton FSC

 

Event 37 - Excel Preliminary Compulsory Moves

    1    Ryann Kretow, The SC of New York

    2    Megan Buchovecky, Thomas Creek FSC

    3    Haley Mitrousis, Genesee FSC

    4    Sara Manore, Hudson-Mohawk FSC

 

Event 38 - Preliminary Compulsory Moves

    1    Lyla Van Bortel, Thomas Creek FSC

    2    Svana Lai, Cortland FSC

    3    Summer Chapman, Charter Oak FSC

 

Event 39 - Juvenile/Open Juvenile Compulsory Moves

    1    Isabella Segarra, Genesee FSC

 

Event 40 - Intermediate Compulsory Moves

    1    Isabelle Woodward, Cortland FSC

 

Event 41 - Adult Bronze Compulsory Moves

    1    Katriana Raimondi, Skaneateles FSC

 

Event 42 - Pre-Juvenile Boys Free Skate

    1    Michael Khavin, Hudson Valley FSC

 

Event 43 - Pre-Juvenile Girls Free Skate

    1    Carrie Ho, Hickory Hill FSC

 

Event 44 - Excel Pre-Juvenile Girls Free Skate

    1    Peyton Burns, Cortland FSC

    2    Lexi Haselkorn, Cortland FSC

    3    Madeline Keleher, SC of Central NY

    4    Kayla Thomas, Thomas Creek FSC

    5    Kate Middlemiss, SC of Central NY

    6    Kaleigh LeVick, Cortland FSC

 

Event 45 - Pre-Preliminary Boys Free Skate

    1    Hayden Swana, Hickory Hill FSC

 

Event 46 - Pre-Preliminary Girls Free Skate

    1    Isabella Paes, Hudson Valley FSC

    2    Yana Ivanova, SC of Central NY

 

Event 53 - Excel Beginner Boys Free Skate

    1    Lincoln Woodward, Cortland FSC

 

Event 54 - Excel Beginner Girls Free Skate - Group A

    1    Alivia Martell, Niagara University SC

    2    Hailey LaPlante, Potsdam FSC

    3    Aurora Ives, Clayton FSC

    4    Skater Withdrawn

    5    Sophia Tsang, SC of Central NY

    6    Fiona O'Donnell, Niagara University SC

 

Event 55 - Excel Beginner Girls Free Skate - Group B

    1    Madison Swingle, Genesee FSC

    2    Anisha Singh, Niagara University SC

    3    Chloe Kalin, FSC of Watertown

    4    Madelyn Forbes, Niagara University SC

    5    Charlotte Anderson, Thomas Creek FSC

 

Event 56 - Excel High Beginner Girls Free Skate - Group A

    1    Sophia Brothers, Hudson-Mohawk FSC

    2    Madeline Bourgeois, SC of Central NY

    3    Avriana Ostrom, Jamestown SC

    4    Zofia Morock, Niagara University SC

    5    Lauren Champion, Ithaca FSA

    6    Elizabeth Oddo, Thomas Creek FSC

 

Event 57 - Excel High Beginner Girls Free Skate - Group B

    1    Lauren Zahno, Niagara University SC

    2    Brandi Allen, FSC of Watertown

    3    Caitlyn Newhook, Thomas Creek FSC

    4    Carley Ventry, Niagara University SC

 

Event 58 - Excel High Beginner Girls Free Skate - Group C

    1    Lilly Mae Wilcox, Mitchell Skating Acad

    2    Sarina Singh, Niagara University SC

    3    Olivia Bradley, Camillus FSC

 

Event 59 - Excel Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group A

    1    Ella Dempsey, Westminster FSC of Erie

    2    Aliya Saunders, Genesee FSC

    3    Svana Lai, Cortland FSC

    4    Nicole Busch, Niagara University SC

    5    Ellia Mapes, Niagara University SC

    6    Severine Alcaine, Cortland FSC

 

Event 60 - Excel Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group B

    1    Rory Palmer, Genesee FSC

    2    Clarissa Hren, Jamestown SC

    3    Stephanie Todd, SC of Central NY

    4    Scarlett Forbes, FSC of Watertown

    5    Elise Eklund, Jamestown SC

    6    Adriana Royo, Jamestown SC

 

Event 61 - Excel Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group C

    1    Brynlee Starritt, Clayton FSC

    2    Abbie Millard, Skaneateles FSC

    3    Mia Quarantillo, Niagara University SC

    4    Samantha Clark, Thomas Creek FSC

    5    Kaitlin Mullen, Niagara University SC

 

Event 62 - Excel Preliminary Girls Free Skate

    1    Haley Mitrousis, Genesee FSC

    2    Magghimae Black-Vargas, Great Neck FSC

    3    Sara Manore, Hudson-Mohawk FSC

    4    Ryleigh Nelson, Jamestown SC

    5    Megan Buchovecky, Thomas Creek FSC

    6    Raegan Barrett, Potsdam FSC

 

Event 63 - Excel Preliminary Boys Free Skate

    1    Lee Reddington, Genesee FSC

 

Event 64 - Preliminary Girls Free Skate

    1    Summer Chapman, Charter Oak FSC

    2    Mara Stone, FSC of Watertown

    3    Vasilisa Serova, Ice House of NJ FSC

    4    Sasha Kornilovski, The SC of New York

    5    Fidella Swana, Hickory Hill FSC

 

Event 65 - Adult Bronze Free Skate

    1    Katriana Raimondi, Skaneateles FSC

 

Event 66 - Adult Pre-Bronze Free Skate

    1    Jennifer Cox, Pittsburgh FSC

 

Event 73 - Pre-Preliminary Showcase - Light Entertainment

    1    Elizabeth Rollins, Individual Member

    2    Adriana Royo, Jamestown SC

    3    Clarissa Hren, Jamestown SC

    4    Elise Eklund, Jamestown SC

 

Event 74 - Preliminary Showcase - Light Entertainment

    1    Raegan Barrett, Potsdam FSC

    2    Ryleigh Nelson, Jamestown SC

 

Event 75 - Pre-Juvenile Showcase - Light Entertainment

    1    Sarah Kumpon, Niagara University SC

 

Event 76 - Juvenile Showcase - Light Entertainment

    1    Dillynn Grant, Potsdam FSC

    2    Autumn Masuk, Potsdam FSC

 

Event 77 - Intermediate Showcase - Light Entertainment

    1    Katerina Greentree, Ithaca FSA

    2    Jacqui Scibior, Coyotes SC of Arizona

    3    Allison Hogan, Niagara University SC

 

Event 78 - Adult BronzeShowcase - Light Entertainment

    1    Katriana Raimondi, Skaneateles FSC

 

Event 80 - Adult Pre-BronzeShowcase - Light Entertainment

    1    Jennifer Cox, Pittsburgh FSC

 

Event 85 - Pre-Juvenile Showcase - Dramatic Entertainment

    1    Faith Flattery, The SC of Western NY

    2    Lee Reddington, Genesee FSC

 

Event 86 - Teen Showcase - Dramatic Entertainment

    1    Isabella Segarra, Genesee FSC

 

Event 87 - Intermediate Showcase - Dramatic Entertainment

    1    Allison Hogan, Niagara University SC

    2    Jacqui Scibior, Coyotes SC of Arizona

 

Event 88 - Adult Bronze Showcase - Dramatic Entertainment

    1    Katriana Raimondi, Skaneateles FSC

 

Event 95 - Silver Solo Dance: Pattern Dance

    1    Kara Mackowiak, Amherst SC

    2    Suzanne Herrmann, Scott Hamilton SC

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com